Site logo

Studia MBA – kompendium wiedzy dla kandydatów

MBA (Master of Business Administration) to najbardziej prestiżowe na świecie studia podyplomowe, których celem jest kształcenie menedżerów najwyższego szczebla. Program studiów MBA realizowany jest najczęściej przez cztery semestry w trybie zaocznym (weekendowym). Studia tego typu prowadzone są przez najlepsze polskie uczelnie państwowe i prywatne.

Czym są studia MBA?

Studia MBA po raz pierwszy zorganizowano na początku lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W przeciwieństwie do tradycyjnych form kształcenia, w trakcie studiów MBA największą wagę przykłada się do zdobywania przez słuchaczy kluczowych kompetencji praktycznych – stąd też powszechna opinia, że studia MBA przeznaczone są wyłącznie dla osób z niezbędnym doświadczeniem zawodowym. Polskie uczelnie włączyły programy studiów MBA do swojej oferty kształcenia na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Rodzaje MBA

  • podstawowe MBA: przeznaczone dla zawodowych menedżerów),
  • executives – EMBA: przeznaczone dla menedżerów posiadających minimum kilkuletni staż zawodowy na stanowisku menedżerskim,
  • global executives – GEMBA: przeznaczony dla menedżerów zatrudnionych w instytucjach międzynarodowych,
  • tematyczne programy studiów MBA skierowane do menedżerów chcących zdobyć kompetencje w określonej specjalizacji, np. HR, IT. logistyka, medycyna, finanse).

Do kogo adresowane są studia MBA?

Studia MBA przeznaczone są dla osób posiadających wyższe wykształcenie oraz kilkuletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych lub menedżerskich. Ze względu na wysoki koszt i specjalistyczny program kształcenia praktycznego, nie jest to oferta polecana dla kandydatów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.

Jeśli spełniasz zatem kryteria przyjęcia na studia i chcesz zdobyć specjalistyczne wykształcenie, niezbędne do dalszego rozwoju zawodowego, to wybór studiów MBA jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Możliwość zdobycia praktycznych umiejętności i nawiązania cennych kontaktów branżowych to jedne z głównych powodów, dla których setki menedżerów co roku wybierają studia Master of Business Administration.

Jaki jest cel i program MBA?

Celem studiów MBA, jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, jest wykształcenie menedżerów najwyższego szczebla, którzy będą odpowiednio przygotowani do zarządzania przedsiębiorstwem na współczesnym, dynamicznie zmieniającym się rynku. Słuchacze studiów mogą zdobyć cenną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności z zakresu marketingu, zarządzania, finansów, analityki lub wykorzystania systemów informatycznych – wszystko zależy od profilu wybranego programu i oczekiwań kandydata.

Organizacja studiów MBA

Studia trwają najczęściej dwa lata (cztery semestry) i prowadzone są w trybie niestacjonarnym (zaocznym). Opłaty za studia MBA, mówiąc delikatnie, są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od prestiżu i renomy uczelni, która jest organizatorem danego programu. Najwięcej muszą zapłacić kandydaci na studia MBA prowadzone przez najlepsze amerykańskie uczelnie: około kilkudziesięciu tysięcy dolarów za rok akademicki. Nieco mniejszy koszt czeka przyszłych polskich menedżerów chcących studiować na polskich uczelniach: jest to wydatek rzędu od kilku do kilkunasty tysięcy złotych – także uzależniony od renomy danej uczelni.

Zajęcia prowadzone są zarówno w języku polskim, jak i innym języku obcym – zwykle angielskim, czasami niemieckim, francuskim, hiszpańskim.

Gdzie studiować MBA?

Studia MBA to zwykle kierunki prowadzone wspólnie przez uczelnię polską i partnerską uczelnie za granicą. Wtedy dyplom MBA absolwent dostaje wspólny albo z obu uczelni. Bardzo często rodzaj i program prowadzonych studiów jest spójny z profilem uczelni prowadzących, np. ogólnobiznesowym, technicznym, medycznym, logistycznym. Zwykle jeśli MBA jest sprofilowany dla potrzeb danej branży, uczelnia jako partnera wybiera organizację branżową lub wiodące firmy z danego sektora rynku.

Znajdź MBA dla siebie

Jeśli szukasz MBA zgodnych ze swoimi potrzebami i możliwościami – sprawdż ofertę tych studiów podyplomowych.

Czy warto na MBA?

Musisz zważyć korzyści związane z wyborem tego rodzaju studiowania. To nie jest tani sposób na zdobywanie kompetencji. W pewnych okolicznościach może się zdarzyć, że znacznie korzystniej za tą samą cenę lepiej jest wybrać 2-3 programy studiów podyplomowych dla menadżerów lub kierunki specjalistyczne. Czasami dobrą opcją dla menadżera jest też dobywanie doświadczenia na zaocznych studiach magisterskich – jako uzupełnienia studiów I stopnia (licencjat, inżynier) lub zdobycie kolejnego dyplomu magisterskiego,

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wybrać studia podyplomowe?

Motywacje do podjęcia studiów podyplomowych są różne, wszystko uzależnione jest od potrzeb, warunków nauki, programu studiów, kosztów oraz kadry naukowej. Poniżej znajdziecie kilka porad, jak

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję