Warto zapoznać się z małą lekcją savoir vivre’u i kultury języka polskiego na chwilę przed bożonarodzeniowym spokojem. Zobacz dziesięć porad - co robić, a czego nie robić wysyłając tradycyjne “Wesołych Świąt” dla partnera biznesowego. Pomogą Ci, Jeśli jeszcze miotasz się, przygotowując “na ostatnią chwilę” oficjalną korespondencję świąteczną.
Warto zapoznać się z małą lekcją savoir vivre’u i kultury języka polskiego na chwilę przed bożonarodzeniowym spokojem. Zobacz dziesięć porad - co robić, a czego nie robić wysyłając tradycyjne “Wesołych Świąt” dla partnera biznesowego. Pomogą Ci, Jeśli jeszcze miotasz się, przygotowując “na ostatnią chwilę” oficjalną korespondencję świąteczną. Poradnik jak napisać oficjalne życzenia świąteczne ułożyła dla portalu PRoto Teresa Kruszona, członek Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego przy Radzie Języka Polskiego PAN. Pojawiły się pod tekstem komentarze, że to jedynie subiektywne uwagi. Na pewno warto przeczytać i przemyśleć te rady, żeby świadomie podjąć decyzję czy według nich postąpić - a jeśli nie, to dlaczego.

1. Z wielkiej czy małej litery? Jeśli wpiszemy życzenia “wszystkiego najlepszego w Nowym Roku” - czyli w “Nowym Roku” z wielkiej litery, może to sugerować, że mamy na myśli jedynie 1 stycznia. Lepiej więc wpisać “Szczęśliwego nowego roku” i analogicznie “Do siego roku” czyli do następnego roku - a nie “Do Siego Roku. Jednak np. prof. Małgorzata Marcjanik z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że duże litery w tym sformułowaniu są przyjęte zwyczajowo i jeśli je umieścimy, nikt nie będzie uważał, że życzenia nie dotyczą pozostałych 364 dni w roku.

2. Bez taniej poezji. - Lepiej nie pisać wierszyków ściągniętych z internetu (właściwie wierszyków lepiej nie pisać wcale) - radzi Teresa Kruszona. Od siebie dodamy, że także wysyłanie wierszyków SMS-em to niezły obciach.

3. Bez kopiuj-wklej. Lepiej nie pisać jednej formuły życzeń wysyłanych esemesem do wszystkich z listy adresowej. Ekspertka PR-oto wręcz odradza wysyłanie życzeń SMS-em do osób, które znamy wyłącznie na stopie oficjalnej.

4. Poćwicz rękę. Czasami dostajemy “kartki firmowe” z już wydrukowanymi życzeniami. Wyciągnijmy zakurzone długopisy i pióra - postarajmy się i podpiszmy je odręcznie.

5. Spersonalizuj życzenia. Teresa Kruszona uważa, że na kartkach z typowymi życzeniami nagłówek nie jest konieczny, ale nie zawadzi go napisać w życzeniach bardzo oficjalnych lub kierowanych do osób starszych. Jednak naszym zdaniem wpisując przed życzeniami “Szanowny Panie Prezesie” lub “Szanowna Pani Kierownik” - okazujemy, że nie wysyłaliśmy życzeń “z automatu”.

6. Przesyłaj lub ślij. Zamiast "życzy" można napisać "życzenia przesyła” lub “życzenia śle".

7. Bez daty dziennej. Nie trzeba wpisywać dokładnej daty, wystarczy: "grudzień 2013"

8. Życzenia i tylko życzenia. Wykluczone jest wysyłanie w tej samej kopercie co życzenia korespondencji urzędowej, a już absolutnie dopisków np. “P.S. Fakturę wyślemy w styczniu. Właściwie zdaniem Teresy Kruszony ”post scriptum” wcale nie powinno się pojawić. Jednak czy ktoś pogniewa się, jeśli pod wydrukowanym tekstem wykonamy dopisek personalizujący kartkę, np. dla zapalonego narciarza “P.S. Życzę dobrej pogody na stoku”?

9. Oficjalnie bez uśmieszków. Ekspertka portalu PRoto radzi, aby z pieczołowitością dobierać motyw graficzny na kartce świątecznej. Odradza żartobliwe obrazki. Poza tym umieszczenie zdjęcia, czy rysunku bawłwanka może być jej zdaniem odebrane jak zawoalowana aluzja.

10. Zdrowia, szczęścia, pomyślności. Teresa Kruszona jest zwolenniczką klasycznych życzeń w oficjalnej korespondencji. Odradza umieszczanie sformułowań typu “wymarzonych prezentów pod choinką” czy “szampańskiej zabawy w sylwestra”.

Sebastian Szczęsny